Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

- Διαφήμιση -

Κυπελλούχος Φωκίδας ο Αμφισσαϊκός κέρδισε στα πέναλτι 3-2 το Γαλαξίδι

- Διαφήμιση -

Χρόνος ανάγνωσης: 45 λεπτά

Του Τάσου Τσόλκα

 Ο Αμφισσαϊκός  πήρε το κύπελλο Φωκίδας  2011-12, για πρώτη φορά στην ιστορία του , κερδίζοντας στο τελικό την Οιάνθη Γαλαξιδίου με 3-2 στα πέναλτι .

Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1 , με τον Αμφισσαϊκό να προηγείται 1-0, και την Οιάνθη να ισοφαρίζει, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε και στην ημίωρη παράταση.  

Τον αγώνα , πού έγινε στο γήπεδο της ΕΠΣ Φωκίδας στην Άμφισσα παρακολούθησαν πάνω από 700 θεατές , φίλαθλοι των δύο ομάδων.

Το κύπελλο στους κυπελλούχους απένειμε ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Φωκίδας Ιωάννης Καλύβας.

Αξίζει να αναφερθεί ότι για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού ομάδα Β΄ Κατηγορίας ( η Οιάνθη) φτάνει στον τελικό κυπέλλου.

Η Οιάνθη Γαλαξιδίου είχε αγωνιστεί κι άλλη μια φορά ως ομάδα Α΄ Κατηγορίας στο τελικό , όπου έχασε και τότε το κύπελλο από τον Φωκικό.

 ΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

 Το προσεχές Σάββατο συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας Φωκίδας  με την 21η Αγωνιστική και η δεύτερη φάση των αγώνων της Β΄ Κατηγορίας .

Το ενδιαφέρων πλέον  για την Α΄ Κατηγορία βρίσκεται στο τέλος της βαθμολογίας και τις ομάδες που θα υποβαθμισθούν γι αυτό και όλοι οι αγώνες θα γίνουν Σαββάτο.

 Το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής :

 Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ανδρούτσος Γραβιάς  –  Ησαΐας Δεσφίνας

Ολυμπιακός Κίρρας  –  Απόλλων Ευπαλίου
Δωρικός Μαλαμάτων  –  Φωκίδα 2000
Αμφισσαικός  –  Τολοφώνα Ερατεινή
Αστέρας Ιτέας  –  Ένωση Γλυφάδας
Ρεπό:  Αετός Λιδωρικίου

 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ     20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

                                                                               ΓΚΟΛ                          ΒΑΘΜΟΙ

1.     Ανδρούτσος Γραβιάς              56  –  18               51

2.     Αστέρας Ιτέας  *                        61  –  14                43

3.     Απόλλων Ευπαλίου *             49  –  20               39

4.     Ησαΐας Δεσφίνας  *                46  –  25               39

5.     Αμφισσαικός *                         47  –  20               34

6.     Τολοφώνα Ερατεινή *            37  –  32               22

7.     Αετός Λιδωρικίου                    35  –  50               18

8.     Ένωση Γλυφάδας *                  19  –  62               14

9.     Δωρικός Μαλαμάτων *          23  –  46               14

10.  Φωκίδα 2000 *                        30  –  60               12         

11.  Ολυμπιακός Κίρρας *            18  –  59                 5

*Οι ομάδες με αστερίσκο έχουν κάνει και το δεύτερο ρεπό τους

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  6η Αγωνιστική

 Ακαδημία 94 – Αναγέννηση Βουνιχώρας

Οιάνθη Γαλαξιδίου  – Κρισσαίος Χρισσού
Ρεπό:  Ελπίδες Άμφισσας

 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ    5η Αγωνιστική

 1.Οιάνθη Γαλαξιδίου                    15

2.Κρισσαίος Χρισσού                    10

3.Αναγέννηση Βουνιχώρας         8

4. Ελπίδες  Άμφισσας                      4

5.Ακαδημία ΄94                                  3

- Διαφήμιση -

Άμεσες ειδοποιήσεις για τα τελευταία άρθρα μας - στη στιγμή!

- Διαφήμιση -

Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο