Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

- Διαφήμιση -

ΠΟΙΟΙ ΕΚΛΕΧΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΔΕ και για το ΔΣ της Περιφερειακής Ένωσης από του Δήμους της Στερεάς Ελλάδας

- Διαφήμιση -

Χρόνος ανάγνωσης: 6 λεπτά

Ο Αντιδήμαρχος Δωρίδας Κώστας Αντωνόπουλος  εκλέχτηκε εκπρόσωπος στην ΚΕΔΕ

Εκλογές για την ανάδειξη του Διοικητικού Συμβουλίου της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων για την Στερεά Ελλάδα έγιναν χθες στη Λαμία.

Επίσης εκλέχτηκαν και οι εκπρόσωποι της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας στην Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) πρώην ΚΕΔΚΕ.

Από το Δήμο Δωρίδας ο Αντιδήμαρχος Κώστας Αντωνόπουλος εκλέχτηκε εκπρόσωπος για την ΚΕΔΕ.

Να επισημάνουμε ότι στο Γενικό Συμβούλιο της  ΚΕΔΕ συμμετέχουν εξ οφίτσιο όλοι οι Δήμαρχοι της χώρας.

Στις εκλογές έλαβαν μέρος πέντε Συνδυασμοί. Από τους 125 εγγεγραμμένους εκπροσώπους των Δήμων ,ψήφισαν οι 120. Τα αποτελέσματα είναι:

ΑΔΕΣΜΕΥΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ  (Στηρίχτηκε από Ν.Δ. και Δημοκρατική Συμμαχία ),με επικεφαλής τον Γιώργο Κοτρωνιά,  58 ψήφους.

ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΣΤΕΡΕΑΣ  (Στηρίχτηκε από ΠΑΣΟΚ) με επικεφαλής τον Νίκο Παπαγγελή, 46 ψήφους.

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ  (Ανεξάρτητη φιλοπασοκική) με επικεφαλής τον Γιώργο Ντασιώτη,  8 ψήφους.

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ Δ.ΘΩΜΑΣ ,  6 ψήφους

ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ Κ.ΜΠΑΣΔΕΚΗΣ   (στηρίχτηκε από ΚΚΕ),  2 ψήφους.

Αναλυτικότερα για το 21μελές Δ.Σ. της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας εκλέχτηκαν οι εξής από κάθε συνδυασμό :

Αδέσμευτη Δημοκρατική Αυτοδιοικητική Κίνηση

Από τη λίστα των Δημάρχων
1.Κοτρωνιάς Γεώργιος ( Λαμίας )
2.Ζεμπέλης Αθανάσιος ( Χαλκίδας )
3.Νικολάου Σπύρος ( Θηβών )
4.Τάτσης Δημήτριος ( Αγράφων )
5.Φουσέκης Νικόλαος ( Δελφών )
6.Ζάκος Χριστόφης ( Ιστιαίας-Αιδηψού )

Από τη λίστα Δημοτικών Συμβούλων
7.Χατζησταμάτης Ανδρέας ( Θηβών )
8.Συλεούνης Δημήτριος (Λαμίας )
9.Μανανάς Αθανάσιος ( Δελφών )
10.Κωστάρας Χαράλαμπος ( Χαλκίδας )

Αυτοδιοικητικό Κίνημα Στερεάς

Από τη λίστα των Δημάρχων
1.Παπαγγελής Νικόλαος ( Λειβαδιάς )
2. Μπουροδήμος Γ. ( Διρφίων – Μεσσαπίων )
3.Λιόλιος Νικόλαος ( Λοκρών )
4.Τετραμίδας Κ. ( Μώλου-Αγ. Κωνσταντίνου )

Από τη λίστα των Δημοτικών Συμβούλων
5.Πέτσης Ηλίας ( Ιστιαίας-Αιδηψού )
6.Ρούλιας Ιωάννης ( Λαμίας )
7.Παγώνης Χρήστος ( Χαλκίδας )
8.Τσιβάρας Δημήτρης ( Δελφών )

Ανεξάρτητη Αυτοδιοικητική Κίνηση

Από τη λίστα των Δημάρχων
1.Ντασιώτης Γιώργος ( Αλιάρτου )

Από τη λίστα Δημοτικών Συμβούλων
2.Χαλβαντζης Σταμάτης ( Θηβών )

Ανεξάρτητο ψηφοδέλτιο Δ.Θωμά

Θωμάς Δημήτριος ( Κύμης-Αλιβερίου )

ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΚΕΔΕ

Για εκπρόσωποι στη Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) εκλέχτηκαν οι 10 παρακάτω κατά συνδυασμό :

Αδέσμευτη Δημοκρατική Αυτοδιοικητική Κίνηση

Φέγγος Αθανάσιος ( Καρπενησίου )
Παλιαλέξης Ηλίας ( Λαμίας )
Τσιαχρήστας Δημήτριος ( Δομοκού )
Σουλιώτης Νίκος ( Καρπενησίου )
Παπαδημητρίου Ιωάννης ( Θηβών )

Αυτοδιοικητικό Κίνημα Στερεάς

Τσιάμης Ιωάννης ( Ορχομενού )
Τσέρτος Κωνσταντίνος ( Λοκρών )
Αντωνόπουλος Κώστας ( Δωρίδας )
Νταντούμη Ιωάννα ( Λειβαδιάς )

Ανεξάρτητη Αυτοδιοικητική Κίνηση

Γρίβας Ιωάννης ( Αμφίκλειας-Ελάτειας )

- Διαφήμιση -

Subscribe to our newsletter
Subscribe to our newsletter

Άμεσες ειδοποιήσεις για τα τελευταία άρθρα μας - στη στιγμή!

- Διαφήμιση -

Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο