Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

- Διαφήμιση -

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ ΣΤΗ ΦΩΚΙΔΑ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΛΙΤΟΤΗΤΑΣ

- Διαφήμιση -

Χρόνος ανάγνωσης: 15 λεπτά

Του Περικλή Ν. Λουκόπουλου

(300810)

Η έλλειψη υποδομών και η οικονομική στενότητα έχουν οδηγήσει το ποδόσφαιρο της Φωκίδας στα χαμηλότερα σκαλοπάτια της ιστορίας του . Μέσα σ΄ αυτό το γκρίζο φόντο έγινε και η κλήρωση για το πρωτάθλημα Α και Β κατηγορίας του νομού που ξεκινά σε λίγες εβδομάδες .

-- Διαφήμιση --

Οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στα πρωταθλήματα αυτά της Φωκίδας είναι πολύ κάτω του επιπέδου αντίστοιχων πρωταθλημάτων άλλων Νομών .

Οι αιτίες πολλές . Η κυριότερη όμως είναι η ανυπαρξία υποδομών .

Έτσι δεν υπάρχουν και σοβαροί οικονομικοί παράγοντες να στηρίξουν τις ομάδες (σ΄αυτό μερίδιο ευθύνης έχει και η άγρια λιτότητα) γιατί δεν υπάρχει καμία προοπτική , κανένα όραμα . Μοιραία και η νεολαία δεν ασχολείται , δεν δείχνει κάποιο ενδιαφέρων και όπου υπάρχει κάποιο ταλέντο , παίρνει τα… πόδια του και αναζητεί αλλού τη μοίρα του .

Σήμερα σε όλη τη Φωκίδα υπάρχει ο ΦΩΚΙΚΟΣ της Άμφισσας στη Γ΄ Εθνική , στελεχωμένος ουσιαστικά με λεγεωνάριους , που όπως γίνεται σ΄ αυτές τις περιπτώσεις, μόλις κωλώσει ο μερακλής χρηματοδότης , μετά από ένα, δύο ή πέντε χρόνια ,( από κούραση ή σιχαμάρα ), αρχίζει η κατρακύλα της ομάδας και πολλές φορές ο αφανισμός από τον αθλητικό χάρτη . Τα παραδείγματα σε όλη την Ελλάδα εκατοντάδες . Τα έχουμε δει ακόμα και μέσα στην ίδια τη Φωκίδα ,κατά το παρελθόν .

Προχθές έγινε η κλήρωση των πρωταθλημάτων . Για πρώτη φορά δεν δήλωσε συμμετοχή η ιστορική ομάδα ΟΙΑΝΘΗ ΓΑΛΑΞΙΔΙΟΥ . Ο λόγος σύμφωνα με τη διοίκηση του Συλλόγου , είναι η ανεπαρκής στελέχωση του ΔΣ με αξιόλογα μέλη ικανά να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις ενός δραστήριου συλλόγου με βλέμμα το αύριο !

Ο ΔΩΡΙΚΟΣ που πέρυσι ανέβηκε στη Δ΄ Εθνική , δεν κατάφερε να λύσει το οικονομικό θέμα , δεν δήλωσε συμμετοχή , και σύμφωνα με τους κανονισμούς υποβιβάζεται στην τελευταία τοπική κατηγορία , που για την Φωκίδα είναι η Β΄.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΥΠΑΛΙΟΥ , ουσιαστικά λόγω έλλειψης υποδομών δηλαδή γηπέδου , υποβιβάστηκε από τη Δ΄ Εθνική με αποτέλεσμα όλη σχεδόν η βασική του ενδεκάδα να φύγει με μεταγραφές για άλλες ομάδες .

Η ιστορική ομάδα του ΑΣΤΕΡΑ ΙΤΕΑΣ αφού διεσύρθη πέρυσι στο πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής μη συμμετέχοντας στους περισσότερους αγώνες , φέτος με το ζόρι κατάφερε μετά τον υποβιβασμό να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να συμμετάσχει στο πρωτάθλημα της Α΄ Φωκίδας .

Την τελευταία στιγμή κατάφερε και με χίλια προβλήματα να δηλώσει συμμετοχή και ο ΑΕΤΟΣ ΛΙΔΩΡΙΚΙΟΥ .

Να πούμε εδώ ,έτσι για την ιστορία ,ότι κανένα από τα γήπεδα του Δήμου Δωρίδας δεν πληροί τις προϋποθέσεις να γίνονται αγώνες , με χόρτο κλπ . Και βρισκόμαστε στο 2010 ! Κάτι πάει να γίνει με το Ενωσιακό του Δήμου Ευπαλίου αλλά και αυτό έγινε …Γεφύρι της Άρτας!

Έτσι για ποιο ποδόσφαιρο μιλάμε ;Τέλος πάντων .Με αυτά και με αυτά που δεν τελειώνουν και θα χρειάζονταν χιλιάδες λέξεις να τα περιγράψουμε , έγινε η κλήρωση για τα τοπικά πρωταθλήματα Φωκίδας που ξεκινούν σε λίγες εβδομάδες .

Από το Δήμο Δωρίδας στη Α΄ κατηγορία θα αγωνιστούν ο ΑΠΟΛΛΩΝ Ευπαλίου ,η ΤΟΛΟΦΩΝΑ Ερατεινής , ο ΑΕΤΟΣ Λιδορικίου και η ΑΕ ΓΛΥΦΑΔΑΣ . Στη Β΄ Κατηγορία ο ΔΩΡΙΚΟΣ Μανάγουλης , ο ΚΟΥΜΑΡΟΣ και ο ΗΡΑΚΛΗΣ Μοναστηρακίου .
.
** Α’   ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1η & 12η Αγωνιστική

Αναγέννηση Α.Σ- Τολοφώνα Ερατεινή

Αστέρας Ιτέας- Απόλλων Ευπαλίου

Διαγόρας Πολυδρόσου-Κρισσαίος Χρισσού

Ησαίας Δεσφίνας-Κεχαγιάς Προσηλίου

Γλυφάδα-Ολυμπιακός Κίρρας

Αετός Λιδωρικίου-Αμφισσαικός 2006

2η & 13η Αγωνιστική

Τολοφώνα Ερατεινή-Διαγόρας Πολυδρόσου

Αστέρας Ιτέας-Αναγέννηση Α.Σ

Αμφισσαικός-Ολυμπιακός Κίρρας

Κεχαγιάς Προσηλίου-Αετός Λιδωρικίου

Κρισσαίος Χρισσού-Γλυφάδα

Απόλλων Ευπαλίου-Ησαίας Δεσφίνας

3η & 14η Αγωνιστική

Αναγέννηση ΑΣ- Διαγόρας Πολυδρόσου

Ησαίας Δεσφίνας-Αστέρας Ιτέας

Γλυφάδα-Τολοφώνα Ερατεινή

Αετός Λιδωρικίου-Απόλλων Ευπαλίου

Αμφισσαικός 2006-Κρισσαίος Χρισσού

Ολυμπιακός Κίρρας-Κεχαγιάς Προσηλίου

4η & 15η Αγωνιοστική

Τολοφώνα Ερατεινή -Αμφισσαικός 2006

Αστέρας Ιτέας-Αετός Λιδωρικίου

Διαγόρας Πολυδρόσου-Γλυφάδα

Ησαίας Δεσφίνας- Αναγέννηση Α.Σ

Κεχαγιάς Προσηλίου-Κρισσαίος Χρισσού

Απόλλων Ευπαλίου-Ολυμπιακός Κίρρας

5η & 16η Αγωνιστική

Αναγγένηση Α.Σ. -Γλυφάδα

Αετός Λιδωρικίου-Ησαίας Δεσφίνας

Αμφισσαικός 2006-Διαγόρας Πολυδρόσου

Ολυμπιακός Κίρρας-Αστέρας Ιτέας

Κεχαγιάς Προσηλίου-Τολοφώνα Ερατεινή

Κρισσαίος Χρισσού-Απόλλων Ευπαλίου

6η & 17η Αγωνιστική

Τολοφώνα-Ερατεινή- Απόλλων Ευπαλίου

Αστέρας Ιτέας-Κρισσαίος Χρισσού

Διαγόρας Πολυδρόσου-Κεχαγιάς Προσηλίου

Ησαίας Δεσφίνας-Ολυμπιακός Κίρρας

Γλυφάδα-Αμφισσαικός 2006

Αετός Λιδωρικίου-Αναγέννηση

7η & 18η Αγωνιστική

Αναγέννηση Α.Σ.-Αμφισσαικός 2006

Τολοφώνα Ερατεινή-Αστέρας Ιτέας

Ολυμπιακός Κίρρας-Αετός Λιδωρικίου

Κεχαγιάς Προσηλίου-Γλυφάδα

Κρισσαίος Χρισσού-Ησαίας Δεσφίνας

Απόλλων Ευπαλίου-Διαγόρας Πολυδρόσου

8η & 19η Αγωνιστική

Διαγόρας Πολυδρόσου -Αστέρας Ιτέας

Ησαίας Δεσφίνας-Τολοφώνα Ερατεινή

Γλυφάδα Ε.Σ- Απόλλων Ευπαλίου

Αετός Λιδωρικίου-Κρισσαίος Χρισσού

Αμφισσαικός 2006-Κεχαγιάς Προσηλίου

Ολυμπιακός Κίρρας -Αναγέννηση Α.Σ.

9η & 20η Αγωνιστική

Αναγέννηση Α.Σ.-Κεχαγιάς Προσηλίου

Τολοφώνα Ερατεινή-Αετός Λιδωρικίου

Αστέρας Ιτέας-Γλυφάδα ΑΣ

Διαγόρας Πολυδρόσου-Ησαίας Δεσφίνας

Κρισσαίος Χρισσού-Ολυμπιακός Κίρρας

Απόλλων Ευπαλίου-Αμφισσαικός 2006

10η & 21η Αγωνιστική

Γλυφάδα Ε.Σ- Κρισσαίος Χρισσού

Αετός Λιδωρικίου-Διαγόρας Πολυδρόσου

Αμφισσαικός 2006-Αστέρας Ιτέας

Ολυμπιακός Κίρρας-Τολοφώνα Ερατεινή

Κεχαγιάς Προσηλίου-Απόλλων Ευπαλίου

Κρισσαίος Χρισσού-Αναγέννηση Α.Σ

11η & 22η Αγωνιστική

Τολοφώνα Ερατεινή-Κρισσαίος Χρισσού

Αστέρας Ιτέας -Κεχαγιάς Προσηλίου

Διαγόρας Πολυδρόσου-Ολυμπιακός Κίρρας

Ησαίας Δεσφίνας-Αμφισσαικός 2006

Γλυφάδα ΕΣ-Αετός Λιδωρικίου

Απόλλων Ευπαλίου-Αναγέννηση Α.Σ

*** Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1η & 8η Αγωνιστική

Ακαδημία 94-Φωκίδα 2000

Δωρικός-Ηρακλής Μοναστηρακίου

Κούμαρος-Μυωνία Αγία Ευθυμία

Ρεπό:Οδυσσέας Ανδρούτσος

2η & 9η Αγωνιστική

Φωκίδα 2000-Δωρικός

Οδυσσέας Ανδρούτσος-Ακαδημία 94

Μυωνία Αγίας Ευθυμίας-Ηρακλή Μοναστηρακίου

Ρεπό: Κούμαρος

3η & 10η Αγωνιστική

Ακαδημία 94-Δωρικός

Κούμαρος-Οδυσσέας Ανδρούτσος

Μυωνία Αγίας Ευθυμίας-Φωκίδα 2000

Ρεπό: Ηρακλής Μοναστηρακίου

4η & 11η Αγωνιστική

Οδυσσέας Ανδρούτσος-Ηρακλής Μοναστηρακίου

Δωρικός-Μυωνία Αγίας Ευθυμίας

Κούμαρος-Ακαδημία 94

Ρεπό:Φωκίδα 2000

5η & 12η Αγωνιστική

Ακαδημία-Μυωνία Αγίας Ευθυμίας

Φωκίδα 200-Μυωνία Αγίας Ευθυμίας

Ηρακλής Μοναστηρακίου-Κόυμαρος

Ρεπό: Δωρικός

6η & 13η Αγωνιστική

Δωρικός-Οδυσσέας Ανδρούτσος

Κούμαρος-Φωκίδα 2000

Ηρακλής Μοναστηρακίου-Ακαδημία 94

Ρεπό: Μυωνία Αγίας Ευθυμίας

7η & 14η Αγωνιστική

Φωκίδα 2000-Ηρακλής Μοναστηρακίου

Οδυσσέας Ανδρούτσος-Μυωνία Αγίας Ευθυμίας

Δωρικός-Κούμαρος

Ρεπό: Ακαδημία

** Η κλήρωση για το Κύπελλο Φωκίδας 2010-2011

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 7 μονούς αγώνες που θα διεξαχθούν στις 18-19 Σεπτεμβρίου στο γήπεδο της εκάστοτε γηπεδούχου ομάδας.

Αμφισσαικός 2006 – Ολυμπιακός Κίρρας

Αστέρας Ιτέας – Δωρίκος

Κεχαγιάς Προσηλίου – Απόλλων Ευπαλίου

Ησαίας Δεσφίνας – Διαγόρας Πολυδρόσου

Α.Σ.Τ.Ε. – Κρισσαίος Χρισσού

Κούμαρος – Αναγέννηση Βουνιχώρας

Αετός Λιδωρικίου – Γλυφάδα Ε.Σ.

.(300810) . –

- Διαφήμιση -

Άμεσες ειδοποιήσεις για τα τελευταία άρθρα μας - στη στιγμή!

- Διαφήμιση -

Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο