Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

- Διαφήμιση -

Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ Φωκίδα 2000 Ιτέας,Ανδρούτσος Γραβιάς ανεβαίνουν Α΄Κατηγορία τη νέα χρονιά

- Διαφήμιση -

Χρόνος ανάγνωσης: 51 λεπτά

Του Τάσου Ν. Τσόλκα
Μόλις 4 αγωνιστικές πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας Φωκίδας και όπως δείχνει η μέχρι τώρα δυναμικότητα των ομάδων , δύσκολα ο Διαγόρας Πολυδρόσου θα χάσει την πρωτιά.
Τον ακολουθεί ο Αστέρας Ιτέας , που άργησε λίγο να ξυπνήσει , όπως αναφέραμε και σε προηγούμενο ρεπορτάζ μας, έχοντας και ως ντεζαβαντάζ τους -6 βαθμούς που κουβαλούσε από τιμωρία την προηγούμενη σαιζόν.
Το πρωτάθλημα της Β΄ Κατηγορίας τελείωσε με τους χθεσινούς αγώνες της 14ης αγωνιστικής που ανέδειξε πρωταθλητή την ομάδα της Φωκίδας 2000 Ιτέας, η οποία στη νέα σαιζόν μαζί με τον δευτεραθλητή Ανδρούτσο Γραβιάς θα αγωνίζονται στην Α΄ Κατηγορία.
Τη θέση τους θα καταλάβουν 2 ομάδες της Α΄ Κατηγορίας , που βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις και θα δώσουν μάχη μέχρι την τελευταία αγωνιστική για ν΄ αποφύγουν τον υποβιβασμό . Πρόκειται για τις Αμφισσαικός 2006, Ολυμπιακός Κίρρας , Αναγέννηση Βουνιχώρας και Κρισσαίος Χρισσού. Στη δυσκολότερη θέση βρίσκεται ο Κρισσαίος Χρισσού , που είναι στην τελευταία θέση με τους λιγότερους βαθμούς και δύσκολα φαίνεται να αποφεύγει τον υποβιβασμό.
Στο μεταξύ η ΕΠΣ Φωκίδας , όπως είχαμε γράψει , όρισε τον τελικό κυπέλλου Φωκίδας, που θα συναντηθούν ο Αετός Λιδωρικίου με την Τολοφώνα Ερατεινής, για την Τετάρτη 23 Μαρτίου στις 5 μ. μ. στο Ενωσιακό Γήπεδο της Άμφισσας.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των δύο κατηγοριών στη Φωκίδα και οι βαθμολογίες όπως διαμορφώθηκαν μετά από αυτά έχουν ως εξής                            
Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ           18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Αμφισσαικός 2006 – Αναγέννηση Βουνιχώρας    1-3
Αστέρας Ιτέας – Τολοφώνα Ερατεινής                   1-0
Αετός Λιδωρικίου – Ολυμπιακός Κίρρας                0-1
Ένωση Γλυφάδας – Κεχαγιάς Προσηλίου               2-0
Ησαΐας Δεσφίνας – Κρισσαίος Χρισσού                  2-1
Διαγόρας Πολυδρόσου – Απόλλων Ευπαλίου      3-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ     (18 αγώνες)             ΒΑΘΜΟΙ       ΓΚΟΛ
  1. ΔΙΑΓΟΡΑΣ  ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ                             43             53-15
  2. ΤΟΛΟΦΩΝΑ  ΕΡΑΤΕΙΝΗΣ                           38             38-14
  3. ΑΣΤΕΡΑΣ  ΙΤΕΑΣ                                               34             30-12
  4. ΚΕΧΑΓΙΑΣ  ΠΡΟΣΗΛΙΟΥ                                 32             30-14
  5. ΑΕΤΟΣ  ΛΙΔΩΡΙΚΙΟΥ                                     24             28-32
  6. ΕΝΩΣΗ  ΓΛΥΦΑΔΑΣ                                       21             25-38
  7. ΗΣΑΪΑΣ  ΔΕΣΦΙΝΑΣ                                         21             21-29
  8. ΑΠΟΛΛΩΝ  ΕΥΠΑΛΙΟΥ                                 19             26-33
  9. ΑΜΦΙΣΣΑΪΚΟΣ  2006                                     16             23-33
10. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  ΚΙΡΡΑΣ                                 14             18-26
11. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  ΒΟΥΝΙΧΩΡΑΣ                    12             16-30
12. ΚΡΙΣΣΑΙΟΣ  ΧΡΙΣΣΟΥ                                        8             12-37

*  Ο Αστέρας Ιτέας ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς και ο Απόλλων Ευπαλίου με -2 βαθμούς.
*  Διαγόρας Πολυδρόσου και Αναγέννηση Βουνιχώρας έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ        14η αγωνιστική
Ηρακλής Μοναστηρακίου– Φωκίδα 2000 Ιτέας    2-5
Μυωνία Αγίας Ευθυμίας-Ανδρούτσος Γραβιάς      2-4
ΑΠΟ Κούμαρος- Δωρικός Μαλαμάτων               1-5
Ρεπό: Ακαδημία ΄94 Άμφισσας

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   ( 14 Αγ.)    ΒΑΘΜΟΙ         ΓΚΟΛ
1. ΦΩΚΙΔΑ  2000  ΙΤΕΑΣ                                          33                66-11
2. ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ  ΓΡΑΒΙΑΣ                                      26                35-15
3. ΔΩΡΙΚΟΣ  ΜΑΛΑΜΑΤΩΝ                                  20                43-22
4. ΗΡΑΚΛΗΣ  ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ                       10                23-34
5. ΜΥΩΝΙΑ ΑΓΙΑΣ ΕΥΘΥΜΙΑΣ                                  8                18-36 
6. ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΄94 ΑΜΦΙΣΣΑΣ                                  7                 11-29
7. ΑΠΟ  ΚΟΥΜΑΡΟΣ                                                   1                   2-54

*  Η Μυωνία Αγίας Ευθυμίας ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς .

Οι αγώνες της επόμενης αγωνιστικής

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ        19η Αγωνιστική
Αστέρας Ιτέας –  Διαγόρας Πολυδρόσου
Τολοφώνα Ερατεινή – Ησαΐας Δεσφίνας
Απόλλων Ευπαλίου – Ένωση Γλυφάδας
Κρισσαίος Χρισσού – Αετός Λιδωρικίου  
Kεχαγιάς Προσηλίου – Αμφισσαικός 2006
Αναγέννηση Βουνιχώρας – Ολυμπιακός Κίρρας

- Διαφήμιση -

Άμεσες ειδοποιήσεις για τα τελευταία άρθρα μας - στη στιγμή!

- Διαφήμιση -

Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο